Založ si blog

Dáma nikdy nepoloží kabelku na zem

Kabelka je viditeľný doplnok, ktorý dotvára osobnosť ženy. Vyjadruje jej štýl, názory, presvedčenie.

Predstavte si situáciu, elegantne upravená žena vchádza do reštaurácie na stretnutie s obchodným partnerom. Nasleduje formálne podanie rúk, žena si sadá ku stolu a popritom položí svoju kabelku na zem k svojim nohám. Idylka skončila, profesionálny dojem tiež. To už rovno môžete prísť na stretnutie s igelitkou.

Dámy, možno Vám to ešte nikto nikdy nepovedal, ale pravá dáma nikdy nepoloží svoju kabelku na zem. Nikdy a nikde. Toto je jedna zo zásad, ktorú musíte dodržiavať aj v bežnom živote, teda ak chcete vyzerať chic.

Kabelka nepatrí na zem z viacerých dôvodov, nielen z dôvodu, že to etiketa zakazuje. Ak položíte kabelku na zem dávate najavo, že asi veľa nestála alebo to je fejk. Okrem toho si môžete kabelku nohami poškodiť (stačí malá ošúchaná časť, zájdené kovanie, natrhnuté zapínanie a kabelku by ste mali vyradiť zo šatníka). Ďalším dôležitým dôvodom je hygiena. Na zemi sa nachádza množstvo baktérií, ktoré si spolu s kabelkou odnesiete domov, do auta, na kuchynskú linku, na stôl v obývačke, na posteľ v spálni (priznajte sa, ako často čistíte kabelku a koľkokrát ste ju zobrali so sebou na toaletu?). V neposlednom rade podľa zásad Feng shui, ak kabelku alebo hociktorú inú tašku, v ktorej sa nosia peniaze, položíte na zem, prídete o ne, pretože peniaze sú živlom zeme, ktorá si ich vezme späť (alebo si ich vezme šikovný zlodej).

A mimochodom .. žiadna Francúzska by svoju kabelku na zem nepoložila, takže…

Dáma, ktorá ovláda zásady slušného správania, vie, že kabelka patrí na stoličku za jej chrbát. Pýtate sa ako budete sedieť, ak Vám miesto na stoličke bude zaberať kabelka? Dáma vie, že na stoličke sa nesedí pohodlne celým pozadím, ale sedí sa len na jej časti a vzpriamene. Kabelka je príliš veľká na nezmestí sa za Váš chrbát? Nebojte sa, existujú aj iné etiketou tolerované spôsoby odloženia kabelky:

  • menšiu si môžete nechať položenú na kolenách (ale iba vtedy ak Vám nebude prekážať),
  • v menej formálnom prostredí si ju môžete položiť na voľnú stoličku nachádzajúcu sa vedľa Vás,
  • v lepších reštauráciach Vám dajú ku stoličke malý stolík na jej odloženie,
  • v posledných rokoch sa do módy dostali aj prenosné háčiky na uchytenie kabelky, tie sú však určené skôr na bežné voľnočasové nosenie ako na nosenie do spoločnosti.

Skúste sa vyvarovať tomu, že si kabelku zavesíte uškom o stoličku, nielenže to vyzerá zle, ale kabelka stratí svoj tvar. Pripomínam, kabelka sa nosí vždy zatvorená.

Kabelka taktiež nepatrí na stôl (inak dámy, na stôl nepatrí ani mobil a peňaženka, ale to vďaka Richardovi Sulíkovi, vie asi celé Slovensko).

Aké sú ďalšie pravidlá pri nosení kabeliek, ktoré by ste mali vedieť a dodržiavať?

Výber kabelky:

  • pracovná kabelka – jednoduchá, bez výrazného zdobenia, jednofarebná, najlepšie kožená v tmavšom odtieni, ktorý je zladený s farbou oblečenia a s topánkami a je najmä pevná, t.j. kabelka, ktorá drží tvar,
  • kabelka pre volný čas – farebná, design a rozmery podľa osobného vkusu,
  • večerná kabelka – malá kabelka zladená so šatami, môžu byť použité flitre, perličky a rôzne iné ozdoby.

Vo všeobecnosti nie je vhodné, aby kabelka bola príliš veľká a najmä prepchatá rôznymi vecami, ktoré nie sú potrebné. Najlepšie je si vnútro kabelky zorganizovať menšími taštičkami, v ktorých budú veci prehľadne roztriedené (kto ma pozná, vie že ja to robím už dávno a výborne to funguje). Kabelka by mala svojou veľkosťou ladiť s postavou ženy.

Ako kabelku nosiť:

  • ak sa pohybujete v spoločnosti, kde sa od Vás očakáva, že sa budete zoznamovať s ľuďmi, kabelku držte v ľavej ruke, alebo ju majte zavesenú na ľavom ramene,
  • ak kráčate po pravej strane menej významnejšej osoby, kabelku majte vždy na svojej pravej strane, aby Vám počas schôdze neprekážala,
  • noste ju tak, aby ste s ňou neobťažovali ľudí okolo seba.

Kabelku nikdy nenoste zavesenú šikmo cez rameno, nie je to vhodné, aj vzhľadom na deformáciu Vášho poprsia. Podľa typu kabelky, môžete kabelku nosiť na ramene, prehodenú uškom cez zápästie alebo v ruke. S rozporuplným posúdením sa môžeme stretnúť pri nosení kabelky v lakťovom zhybe.

Kabelka taktiež nepatrí do rúk muža. Muž je povinný Vám odniesť tašky (alebo niekoho na to zabezpečiť), ale je nevhodné, aby nosil Váš doplnok, aj keď sa mu možno k oblečeniu hodí viac ako Vám.

Apropó, aj muži nosia kabelky, teda skôr aktovky, malé kožené tašky (dúfam, že ľadvinky už z módy vymizli), pre nich platia obdobné pravidlá ako pre Vás dámy.

Nezabúdajte, akého Ťa vidím, takého ťa ctím. A vy predsa nechcete vyzerať zle, či?

 

Pozri FB: Etiquette & LifeStyle

Ako zvládnuť zásnuby bez faux pas

09.05.2016

Zásnuby sú slávnostným obradom, ktorým sa obvykle začína kolotoč svadobných príprav. Ako požiadať lásku svojho života o ruku, a pritom nevyrobiť faux pas? Pravidlá zásnub: V minulosti viac »

Aj sedieť, treba vedieť!

26.04.2016

Alebo ako radšej prekrížiť ako nemať pri sebe ... Dámu robí dámou množstvo vecí. Držanie tela, decentný úsmev na tvári, spôsob vyjadrovania, štýl obliekania a v neposlednom rade aj spôsob viac »

Ako dar vhodne dať a ako dar vhodne prijať.

23.03.2016

Darovanie a prijímanie darov je umenie. Vybrať vhodný dar je umenie. Vhodne prijať dar je umením taktiež. Chcete byť najlepší darca široko - ďaleko? Tak sa snažte, nenechávajte výber daru viac »

Sojuz, ISS, vesmírna stanica

Ruskí astronauti vystúpia do vesmíru, aby skontrolovali vonkajší plášť poškodeného Sojuzu

19.09.2018 07:37

Ruskí astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici uskutočnia výstup do otvoreného vesmíru, aby preskúmali sekciu, kde došlo k úniku vzduchu.

žena, nákup cez internet, notebook

Riziko kúpy cez internet je vysoké, zákazníci nedostali ani tovar, ani peniaze

19.09.2018 06:36

Praktiky internetových predajcov niekedy nepoznajú hranice.

trump

Smutné, komentoval Trump zostrelenie ruského lietadla v Sýrii

19.09.2018 06:15

Americký prezident Donald Trump vyjadril znepokojenie v súvislosti so zostrelením ruského vojenského lietadla Il-20 sýrskou protivzdušnou obranou.

Kim Čong-un

Kórejský polostrov bez jadrových zbraní? Kim súhlasil s demontážou zariadení

19.09.2018 06:08, aktualizované: 07:20

Severná Kórea súhlasila s prijatím konkrétnych krokov smerujúcich k denuklearizácii Kórejského polostrova.

mary

Biznis etiketa & Svadobná etiketa & Etiketa bežného života

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 56114x
Priemerná čítanosť článkov: 2440x

Autor blogu

Kategórie