Ako pije kávu dáma/gentleman?

16. decembra 2015, mary, Etiketa

V tomto krátkom článku sa dozviete ako piť kávu v súlade s pravidlami etikety, lebo aj pitie kávy má svoje pravidlá. Niektoré máme vžité v sebe od malička, niektoré sa ešte musíme ešte naučiť, tak poďme na to.

Okrem primeranej estetickej šálky, ktorá je výlučne určená na pitie kávy, je nevyhnutnou súčasťou servírovania kávy aj podšálka. Podšálka sa nepoužíva na nič iné ako na položenie pohára s kávou a na položenie lyžičky. Podšálka nie je alternatívou popolníka. K šálke a podšálke patrí lyžička, a to aj vtedy ak hosť nepije kávu s cukrom, resp. s mliekom. Veľkosť šálky by mala ladiť s veľkosťou podšálky a s veľkosťou lyžičky.

Čo určite všetci viete je, že káva sa nepije s lyžičkou v šálke. Jednak si môžete vypichnúť oko, či vyliať na seba kávu a najmä pôsobí to negustiózne.

Cukor si z cukorničky naberáme kliešťami alebo lyžičkou na to určenou. Cukor si nikdy nenaberáme svojou lyžičkou, ani ak je čistá. Lepšie riešenie je, v prípade absencie lyžičky/kliešťov, požiadať obsluhu o ich prinesenie.

Ak si potrebujeme kávu zamiešať, urobíme to nenápadne, určite sa nesnažíme pozornosť upútať tak, že budeme lyžičkou do rytmu vianočných kolied zvoniť o steny šálky. Po premiešaní, odložíme lyžičku na podšálku.

Lyžičku neolizujeme. Lyžičku nevkladáme do úst. Menšie problémy nám môže spôsobiť pitie cappuccina, ale aj to sa dá zvládnuť. Penu ochutnávame nenápadne, nie nechutne, čo vojde dnu do úst tam to aj ostane.

Posledné pravidlo etikety hovorí, že ak prenášame šálku za hranu stola, ľavou rukou chytíme podšálku, pravou rukou si pridržiavame šálku a až následne sa napijeme. Takže v skratke šálka putuje spolu s podšálkou.

Tak čo, vyskúšate dnes piť kávu ako práva dáma či gentleman? Alebo uprednostníte pitie kávy vo veľkej šálke na čaj, cukor si rozmiešate perom, ktorým budete po okraji šálky vyhrávať melódiu pesničky „Zvonky štěstí“ a keď sa napijete, tak sa trocha oblejete, lebo Vám chýba podšálka a na záver pero obliznete?

FB: Etiquette & LifeStyle